Jsem bezvýhradný ateista, až se bojím, že mě Pánbůh potrestá.
Teplé pivo je horší než studená Němka.
Každé zbytečné slovo je zbytečné.
-Jára Cimrman

Relikviář sv. Maura - BEČOV NAD TEPLOU

8. května 2017 v 9:32 | *Elmo* |  České záhady
V Bečově nad Teplou jsem byla minulý rok o prázdninách. Příběh o nalezení této významné památky se mi zdál natolik poutavý abych o něm napsala.

Info


Relikviář sv. Maura má nevyčíslitejnou duchovní i hmotnou hodnotu. Je to vůbec nejvzácnější materiální věc České republiky. První jsou však korunovační klenoty (z důvodu věší spojitostí s českým národem)
Bečov se nachází v západních Čechách poblíž lázeňského města Karlovy Vary na říčce Teplá, která se vlévá do Ohře.
V relikviáři jsou uchovány relikvie (ostatky) sv. Maura, později sv. Timoteje a sv. Apolináře.
Tato románská památka z 13. století je složena z dřevěného vnitřku a celá pokrytá zlatem a antickými gemy. Žádný motiv se tam neobjevuje 2x. Převládají květinové motivy. Relikviář měl být totiž uložen v belgickém městě květin - Florennes. V čele sedí zlatá soška sv. Maura, v druhém sedí Ježíš. Po stranách stojí Apoštolové. Každá soška má jedinečný výraz (podle jejich života).

Nalezení relikviáře


Roku 1889 relikviář z Bruselu odkoupil šlechtic Alfred de Beaufort-Spontin a převezl jej na svůj zámek v Bečově nad Teplou. Příslušníci rodu za 2. světové války kolaborovali s nacisty, utekli a relikviář ukryli na půdu kaple Navštívení Panny Marie. Po válce byl zámek i s kaplí znárodněn.
V roce 1984 kontaktoval československé úřady občan USA Danny Douglas. Chtěl si odvézt kovovou věc historické hodnoty o velikosti konferenčního stolu, zakopanou 100 km od Norimberka. 250 tisíc dolarů, které jim za to nabízel, se zdálo komunistům hodně natolik aby se nechali uplatit. Toto však nenechal dopustit kriminalistický tým v čele s Františkem Maryškou.
Douglas udělal velkou chybu. Už si myslel, že vláda peníze vezme a na jednání zmínil, že se věc se nachází poblíž Karlových Varů. Jediná větší stavba v okruhu 100 km od Norimberka a poblíž KV byl právě zámek v Bečově. Kriminalisté šli téměř na jisto. Neměli moc času a tak se vybavili lopatami a kolečkem. Za pomocí kastelána nakonec našli to, co hledali. Relikviář byl v chatrném stavu. Po zrekonstruování (2002) byl přesunut zpátky na zámek v Bečově nad Teplou.
Maryška a Douglas
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama